Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrudexe rc itation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea com modo consequat. Duis aute irure.

Huawei P30 Pro - recenzja

Huawei P30 Pro to świetny telefon, ale czy jest to flagowy Android, który powinien być kupiony w tym roku? 

Rok 2019 nie był łaskawy dla Huawei. Zakaz handlu z nim związany i rząd USA doprowadziły do tego, że usługi Google nie są obecnie dostępne w nowszych telefonach Huawei (najlepszym przykładem jest Mate 30 Pro) i nie można nawet łatwo kupić tego telefonu w Wielkiej Brytanii. Oznacza to, że Huawei P30 Pro nadal jest flagowym modelem tej marki i pozostaje świetnym zakupem.

Najważniejszą rzeczą, którą należy zauważyć, jeśli jesteś zainteresowany tym telefonem, jest to, że nadal ma dostęp do wszystkich usług Google, których można się spodziewać. Obecnie nie są one odbierane. Zobaczysz również aktualizację Android 10 (wraz z EMUI 10) rozwijają się wkrótce po fazie beta. Nie musisz się martwić, że nie będziesz miał zainstalowanego YouTube, Maps i Chrome, gdy odbierzesz P30 Pro.

Nawet jeśli nie jest tak nowy jak iPhone 11 lub Pixel 4, P30 Pro może nadal posiadać własne. Robi doskonałe zdjęcia z trzema tylnymi aparatami, zachowuje niesamowicie spójną żywotność baterii i wygląda bardzo elegancko z lekko zakrzywionym wyświetlaczem i błyszczącym tyłem. Telefony Huawei są również jednymi z najszybszych w ładowaniu.

Kamera Huawei P30 Pro oferuje szeroki zakres doskonałych funkcji
W tylnej części Huawei P30 Pro znajdują się trzy główne kamery, które zostały wyposażone w całkowicie nowy 40-megapikselowy sensor Super Sensing o przysłonie f/1,6 i ogniskowej 26 mm.

Tył jest super błyszczący i kolorowy

Podczas gdy wszystkie te megapikselowe ujęcia są śmiesznie szczegółowe, prawdziwą gwiazdą jest ten moniker Super Sensing. Zamiast typowego czujnika RGB (który jest czerwony, zielony i niebieski) spotykanego w konkurencyjnych telefonach, Huawei P30 Pro używa RYYB - lub czerwony, żółty, żółty, niebieski.

Podczas odprawy Huawei na temat urządzenia, firma powiedziała, że powyższa zmiana umożliwi wchłonięcie większej ilości światła, przy czym te żółte porcje przyniosą zarówno zielone, jak i dodatkowe czerwienie. Ma to rzekomo zaowocować lepszymi zdjęciami, gdy światło jest słabe.

Wszystko o fotografii? To są najlepsze telefony z aparatem fotograficznym
Może to zabrzmieć jak szum marketingowy, ale w rzeczywistości wydajność P30 Pro w słabym oświetleniu jest tutaj świetna - nawet jeśli ma tendencję do walki więcej niż Pixel 3, gdy ciemne ujęcie jest zaśmiecone małymi obszarami jasnego światła.

Zdjęcia przy słabym oświetleniu są imponujące

Obok tego głównego przetwornika znajdują się jeszcze dwa inne aparaty: bardzo szeroki, 20-megapikselowy aparat f/2,2 do zdjęć krajobrazowych oraz bardzo ekscytujący 8-megapikselowy teleobiektyw z 5-krotnym zoomem optycznym.

Co więcej, telefon może łączyć dane ze wszystkich trzech czujników i oferować 10x zoom hybrydowy. Mówiąc wprost, jest to najlepszy zoom, jaki można obecnie znaleźć na każdym smartfonie.

Na pierwszy rzut oka może nie wydawać się, że istnieje ogromna różnica między obrazami z tej jednostki i niektórych konkurentów, ale uprawiać w i zobaczysz, jak wiele więcej szczegółów nowy zoom hybrydowy rozwiązuje, zwłaszcza w tekście i kwiaty.

Najbardziej użytecznym trybem "zoom" jest opcja 5x, ponieważ jest to w rzeczywistości obiektyw 125mm, który został umieszczony w korpusie P30 Pro za pomocą bardzo sprytnego, złożonego układu optycznego w stylu peryskopowym. Umożliwia on wykonywanie ostrych zdjęć - takich jak to zrobione z nowego ogrodu dachowego przy Fenchurch Street 120. Najlepiej jednak unikać jego 50x opcji cyfrowej, ponieważ na tym poziomie bardzo trudno jest skutecznie ustabilizować telefon na tyle, aby zrobić dobre zdjęcie.

Ale to nie wszystko. Jedną z największych różnic pomiędzy P30 Pro a mniejszym P30 jest dodanie czujnika czasu lotu - lub ToF - który znajduje się tuż pod modułem lampy błyskowej. Chociaż jest to wciąż dość nowa technologia, firmy takie jak LG i Honor już wykorzystały ją z dobrym skutkiem.

Na przykład, LG używa go na swoim urządzeniu G8 do śledzenia ruchów rąk w przestrzeni 3D, podczas gdy Honor używa go do dodawania głębi do zdjęć. Huawei podąża za przykładem Honora i używa go do tego ostatniego.

Czujnik ToF umożliwia znacznie dokładniejsze mapowanie 3D sceny, a Huawei wbudował go w tryb Portret w P30 Pro. Zdjęcia portretowe wykonane za pomocą tego urządzenia wyświetlają ładny poziom rozmycia i wykonują przyzwoitą pracę przy cięciu wokół twardych bitów, takich jak broda i okulary.

Powiązani: Najlepsze telefony z systemem Android

W końcu, w maleńkim wycięciu na rosę wokół przedniej części słuchawki znajduje się 32-megapikselowa kamera selfie. To również korzysta z trybu HDR i super niskiego poziomu oświetlenia. Podczas gdy w grze jest dużo megapikseli, rzeczywiste zdjęcia po prostu nie wyglądają zbyt dobrze. Brakuje na nich detali i naturalnych odcieni skóry uchwyconych za pomocą Pixela 3, a w dalszym ciągu pchany jest ostry tryb Piękna.

Wideo, choć ulepszone w stosunku do P20 Pro, nadal nie posiada umiejętności nieruchomych obrazów. Jest dużo lepsza stabilizacja i udało się zachować bardzo płynne nagranie, ale w ogólnej jakości brakowało jakiegokolwiek dziurkowania.

Mimo to, jest to jedna z najlepszych kamer na smartfony, jakich kiedykolwiek używałem. Jest on wszechstronny w działaniu i niezawodnie zapewnia doskonałe ujęcia w trudnych warunkach.

Aby pobrać więcej próbek kamer i porównać je, przejdź na naszą stronę z przeglądem kamer Huawei P30 Pro.
Huawei P30 Pro jest śliski tak, ale bardzo dobrze zaprojektowany i piękny do oglądania. 
Kamera może i jest tu elementem wyróżniającym, ale nie oznacza to, że P30 Pro nie występuje w innych obszarach.

P30 Pro to pięknie wyglądający telefon, z łatwością nawiązujący do najbardziej zaawansowanych wrażeń z dotychczasowej słuchawki Huawei. Zarówno z przodu, jak i z tyłu urządzenia znajduje się szkło, z których każde jest lekko pochylone i spotyka się w sztywnej metalowej ramce.

Zastosowanie szkła ma swoje zalety, nie tylko nadaje telefonowi lśniące wykończenie, ale również pozwala na bezprzewodowe ładowanie - cecha, która staje się coraz bardziej powszechna w high-endowych słuchawkach. Sprawia jednak, że jest to jeden śliski telefon. Para, że z dużą ogólną powierzchnię i przynajmniej przez pierwszych kilka dni, walczyłem, aby trzymać P30 Pro, z dokuczliwym uczuciem, że mam zamiar zobaczyć, jak spada na podłogę.

Zaokrąglone boki pomagają mu ładnie siedzieć w twojej dłoni.

Aby do pewnego stopnia przeciwdziałać temu problemowi, Huawei umieścił wewnątrz pudełka podstawową plastikową obudowę. Załóż to, a ten ceniony dodatkowy uchwyt stanie się natychmiast oczywisty.

Wyświetlacz o przekątnej 6,4 cala rozciąga się niemalże od krawędzi do krawędzi, a przednia kamera jest zagnieżdżona w maleńkim wycięciu na górze - potocznie nazywamy to wycięciem na krople rosy. Prawdopodobnie przez wiele dni będziesz się zastanawiać, czy Huawei lub styl wycięcia Samsunga jest lepszy - ale dla mnie wersja dewdrop na P30 Pro okazała się o wiele mniej rozpraszająca podczas oglądania filmów i grania w gry.

Huawei oferuje telefon w wielu żywych, opalizujących kolorach, w tym przepiękny spalony pomarańcz (Bursztynowy Wschód Słońca) i perłowa biel (Oddychający Kryształ) - ten ostatni można zobaczyć tutaj. Oba są naprawdę oszałamiające i oferują wyjątkowe wykończenie, które naprawdę pomaga Huawei P30 Pro wyróżnić się wśród morza czerni i szarości. Jest też kolor Aurora Huawei wprowadzony na rynek wraz z P20 Pro oraz biało-różowa i bardziej subtelna czerń.

Wyświetlacz o przekątnej 6,4 cala pokrywa większą część powierzchni czołowej.

Huawei P30 wydajność jest dobra, nawet jeśli nie może pasować do Galaxy S10 lub iPhone XS
Oczywiście, ponieważ jest to flagowy okręt w wysokiej jakości i cenie, pakuje wszystkie cechy, jakich można by oczekiwać w takim urządzeniu.

Zasilaniem telefonu jest flagowy chipset Kirin 980 firmy Huawei, który został zaprezentowany pod koniec 2018 roku. Nie jest to najszybszy układ na rynku - wyniki benchmarkingu dla P30 Pro są na równi z Mate 20, a poniżej nowsze telefony z nowszymi chipsetami, takimi jak iPhone XS i Samsung Galaxy S10. Niemniej jednak, to churns przez gry i aplikacje z łatwością.

Jedyną dziedziną, w której Huawei spisał się wyjątkowo dobrze pod względem wydajności, jest zapewnienie, aby jego urządzenia były nie tylko szybkie na początku, ale także aby nadal były szybkie. Dzięki wykorzystaniu AI i nauce maszynowej w swoim oprogramowaniu EMUI, telefon uczy się, które aplikacje są najczęściej używane i próbuje je szybciej otwierać - i to naprawdę działa. Wróciłem do telefonów Huawei w przeszłości, i usłyszałem od innych, którzy korzystali z nich, aby znaleźć je znacznie szybciej w długim okresie czasu niż inne telefony z systemem Android.

Oczywiście, nie mogę skomentować, jak Huawei P30 Pro będzie występował 12-24 miesiące w dół linii. Jednak biorąc pod uwagę to, jak dobrze P20 Pro nadal sobie radzi, mam nadzieję na dobre rzeczy.

Wewnątrz znajduje się Kirin 980 z 8 GB pamięci RAM i do 512 GB pamięci masowej.

Pod względem pamięci P30 Pro zawiera domyślnie 8 GB pamięci RAM - i jest jej mnóstwo, dzięki czemu aplikacje mogą pozostawać w zapisanych stanach przez dłuższy czas bez konieczności ponownego ładowania. Pamięci jest też bardzo dużo - od 128 GB (wersja, z której korzystałem) do 256 GB i 512 GB.

Opcją jest również możliwość rozbudowy pamięci masowej, choć z pewnym zastrzeżeniem: można używać tylko zastrzeżonych kart NM (nanopamięci) Huawei, więc standardowe karty microSD nie będą działać. Jest to irytujące, głównie dlatego, że karty te nie są powszechnie dostępne i - jeśli szukanie na Amazonce jest czymś do zrobienia - kosztują mniej więcej dwa razy więcej tyle, co podobnej wielkości microSD.

Wyświetlacz jest jasnym, żywym panelem OLED z obsługą HDR w takich aplikacjach jak Netflix. Zaznacza on wszystkie pola, jeśli chodzi o pokrycie gamy kolorów i poziomy jasności.

Co to jest HDR?
Moim jedynym skrupulem z panelem, a ten pozostaje niewielki, jest to, że rozdzielczość nie do końca odpowiada poziomom quad-HD+ w Samsung Galaxy S10 lub Google Pixel 3. Przyjrzyj się uważnie wyświetlaczowi FHD+ w P30 Pro, a zauważysz, że poszczególne piksele są nieco bardziej wyraziste.

Ostatnią sztuczką wyświetlacza jest wbudowany skaner odcisków palców. Technologia in-display fingerprint jest dość nowa i jak na razie bardzo przypomina pracę w toku; powoli poprawia się w nadgodzinach.

Czujnik na wyświetlaczu jest bardziej niezawodny niż Mate 20 Pro.

P30 Pro zawiera czujnik optyczny, który wykorzystuje światło do odczytu cyfr i odblokowania telefonu. Samsung natomiast korzysta z czujnika ultradźwiękowego, który nie wymaga tego wybuchu światła, pracuje przy wyłączonym ekranie i - według Samsunga - powinien być bardziej bezpieczny.

Nie ma wątpliwości, że interpretacja Samsunga na Galaxy S10 jest bardziej wszechstronna, ale jeśli chodzi o szybkość i niezawodność, nie mogę powiedzieć, że istnieje ogromna przepaść między tym urządzeniem a tym na P30 Pro.

Skaner linii papilarnych P30 Pro jest o wiele lepszy niż ten w Mate 20 Pro: jest szybszy, dokładniejszy i rzadko ulega całkowitej awarii. Jednak nie jest on tak dobry jak tradycyjny czujnik fizyczny, a ja po prostu nie sądzę, aby ta technologia była gotowa do głównego nurtu. Może w przyszłym roku.

Alternatywą dla skanera odcisków palców jest również odblokowanie twarzy - choć nie ma tu fantazyjnego skanowania twarzy w 3D. Zamiast tego, ta biometryczna metoda bezpieczeństwa wykorzystuje 32-megapikselową przednią kamerę - i w rezultacie, nie będzie tak bezpieczny jak iPhone XS, na przykład. Nie byłem w stanie oszukać go ze zdjęciem; pokazać film i nie odblokować kilka razy, jednak.

IP68: Co to znaczy?
Telefon posiada klasę wodoodporności IP68, co oznacza, że szczęśliwie przetrwa przypadkowy upadek w wannie. Przegapisz to, jeśli wpadniesz na mniejszy Huawei P30, który może pochwalić się znacznie mniejszym stopniem ochrony IP52.

Żywotność baterii Huawei P30 Pro z łatwością pokonuje konkurencję
Huawei nie skąpi na akumulatorze z P30 Pro; ogniwo 4200mAh oferuje doskonałą wytrzymałość. Ponadto, ładowanie 40W USB-C pozwoli Ci na uzyskanie od 0-70% w nieco ponad 30 minut; pełne naładowanie trwa mniej niż godzinę, jeśli używasz dołączonej wtyczki i kabla.

To ogromna bateria, połączona z wyświetlaczem o niższej rozdzielczości w porównaniu do konkurencji i chipsetem, który sprawdził się jako mistrz wytrzymałościowy w Mate 20 Pro. W ciągu całego tygodniowego procesu przeglądania osiągnąłem od 5 do 7 godzin czasu ekranowego (w porównaniu z około 4 godzinami w Exynos Galaxy S10 Plus), a akumulator P30 Pro jest absolutnym zwycięzcą, jeśli chodzi o streaming mediów. Więcej szczegółów znajdziesz na naszej stronie poświęconej przeglądowi żywotności baterii, ale jako przewodnik udało mi się przesłać cztery godzinne odcinki The OA w HDR o jasności ustawionej na 50% i wykorzystującej tylko 20% baterii. Imponujące rzeczy.

Szklany tył pozwala na bezprzewodowe ładowanie Qi, które będzie szybsze, jeśli użyjesz jednej z szybkich ładowarek bezprzewodowych Huawei.

Oprogramowanie i dźwięk to oczywiste obszary wymagające ulepszeń
EMUI oprogramowanie, które Huawei warstwy na górze Android 9 Pie sportowych wygląd, który jest bardzo iOS. Jest niechlujny, z brzydkimi ikonami, źle zaimplementowanymi gestami kontrolnymi i skłonnością do wymuszania rezygnacji z aplikacji, gdy są one uruchamiane w tle.

Niektórzy uwielbiają EMUI za jego mocne opcje oszczędzania baterii i wiele usprawnień dostosowawczych, ale po prostu nie mogę ominąć jego kilku zbyt wielu irytujących dziwactw.

EMUI pozostaje trochę po brzydkiej stronie

Dźwięk też nie jest mocną stroną P30 Pro. Brak gniazda słuchawkowego był przewidywalny, biorąc pod uwagę, że Huawei zrzucił gniazdo 3,5 mm na wszystkie swoje flagowe telefony. Słuchawki USB-C, które znajdziesz w pudełku, są niewygodne i brzmią bardzo słabo.

Dźwięk z systemu głośnikowego jest słaby. Dzięki przełącznikowi na ten duży ekran i minimalnej ramce, Huawei dodał do OLED element wibrujący, dzięki któremu będziesz słyszał rozmowy telefoniczne. Głośniki napotykają na trochę cieniutkie, a głosy często wydawały mi się odległe.

Ponadto cały dźwięk z nośników jest emitowany przez dolny głośnik, który jest umieszczony dokładnie tam, gdzie naturalnie spoczywa dłoń, gdy trzymasz telefon w orientacji poziomej. W rezultacie skromny głośnik zostaje bardzo łatwo zablokowany.

Czy powinienem kupić Huawei P30 Pro?
Jeśli jesteś szczęśliwy, aby żyć z Huawei wersji Androida, P30 Pro jest fantastycznym okrętem flagowym, który pakuje się wystarczająco dużo, aby uczynić go po prostu około warte swojej wysokiej cenie wywoławczej 899 funtów. Za 200 funtów więcej niż w zwykłym P30 dostajesz większy akumulator, szybsze ładowanie, lepszy aparat i poręczne dodatki, takie jak ładowanie Qi i poprawiona ocena wodoodporności - wydaje mi się, że warto.