Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrudexe rc itation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea com modo consequat. Duis aute irure.

Huawei P30 & P30 Pro: Fotografia wzbogaconaWPROWADZENIE I PROJEKTOWANIE
Ostatni rok był niezwykle ekscytującym okresem dla Huawei i jej produktów: Poczynając od P20, sztandarowe jednostki firmy uległy prawdziwej transformacji pod względem możliwości fotografowania za pomocą aparatów fotograficznych. P20 i P20 Pro w zeszłym roku były niezwykle intrygującymi produktami dla przemysłu, ponieważ stanowiły pierwszy krok w kierunku coraz bardziej rozpowszechnionego aspektu nowoczesnych aparatów fotograficznych: fotografii obliczeniowej.
Huawei był pionierem w tej technice, wprowadzając nowe, innowacyjne przypadki użycia, takie jak wprowadzenie mechanizmu kombinacji wielu klatek do przechwytywania przy słabym oświetleniu (tzw. Tryb Nocny), który naprawdę podniósł poprzeczkę i wyznaczył kierunek, jeśli chodzi o to, czego oczekujemy od kamer smartphone'owych, które mogą być używane przy słabym oświetleniu. Huawei nie tylko wprowadził innowacje w zakresie oprogramowania, ale także wykorzystał dość egzotyczne sprzętowe czujniki kamer, takie jak urządzenia 40MP w P20 Pro i Mate 20 Pro.
W tym roku Huawei podwoił swoje osiągnięcia w dziedzinie fotografii, wprowadzając nowe P30 i P30 Pro. Te dwa nowe flagowe modele nawiązują do tego, co pozostawiły po sobie modele P20 i po raz kolejny wprowadzają nowy zestaw pokoleniowych usprawnień w konfiguracji aparatu. W tym roku, wraz z optymalizacją oprogramowania, po raz kolejny obserwujemy duże zmiany w wyposażeniu sprzętowym kamer, m.in. wprowadzenie pierwszego w branży przetwornika głównego do kamer RYYB 40MP, a także dodanie jeszcze bardziej egzotycznego modułu do kamer teleobiektywowych 5x, uruchamianego za pomocą lustra pryzmatycznego i układu czujników 90°.

Oczywiście, P30 i P30 Pro przynoszą również ogólne ulepszenia i zmiany w innych aspektach tego, co czyni je flagowymi smartfonami, z większymi bateriami, nowymi ekranami i ogólną rewizją wzornictwa. Zanurkujmy w specyfikacji:

Zarówno P30 jak i P30 Pro są zasilane przez chipset Kirin 980 firmy HiSilicon. Do tej pory 7nm SoC powinno być już znane większości naszych czytelników, ponieważ mieliśmy dogłębną analizę krzemu w przeglądzie Mate 20 i Mate 20 Pro. Połączenie rdzeni procesora Cortex A76 firmy Arm's w nowym węźle produkcyjnym 7nm pozwoliło uzyskać imponujące przyrosty pokoleniowe, przy czym procesory nowego chipsetu wciąż wyprzedzają konkurencję nowej generacji, taką jak Snapdragon 855 czy Exynos 9820. Wydajność procesora graficznego, choć nie jest tak wysoka jak u konkurencji, jest nadal odpowiednio konkurencyjna.
Versus the Mate 20's, P30's zwiększają ilość dostępnej pamięci DRAM. P30 ma 6 GB pamięci RAM, natomiast P30 Pro jest wyposażony w 8 GB LPDDR4X. Oba modele wyposażone są w 128 GB pamięci masowej NAND o pojemności podstawowej.


Podobnie jak wcześniejsze P20-ki, P30-ki w tym roku różnią się od siebie pod względem współczynnika kształtu. P30 Pro jest większym rodzeństwem o szerokości 73,4 mm, podczas gdy P30 jest mniejszy o szerokości 71,36 mm. Rozmiary ekranu wynoszą odpowiednio 6,47" i 6,1", jednak wraz z wydłużaniem się ekranów i kurczeniem się ramek w ciągu ostatnich kilku lat nie jest to już bardzo reprezentatywny sposób opisywania współczynników kształtu telefonu.
Model P30 Pro jest wyposażony w akumulator o pojemności 4200 mAh, podczas gdy mniejszy P30 jest wyposażony w urządzenie o pojemności 3650 mAh. Ponownie należy zauważyć, że rzeczywista pojemność konstrukcyjna jest tu mniejsza o 100mAh, co w ostatnich latach jest dość irytującą zmianą w sposobie reklamowania pojemności akumulatorów przez producentów.

W centrum serii P (co najwidoczniej oznacza Fotografia) znajduje się oczywiście aparat fotograficzny, lub lepiej powiedzieć, aparaty fotograficzne. Podczas gdy w P20-kach widzieliśmy różne czujniki pomiędzy mniejszymi i większymi modelami Pro, w P30-kach oba wyposażone są w ten sam nowy czujnik 40MP. Nowy moduł produkowany przez Sony jest pierwszym tego typu urządzeniem w komercyjnym smartfonie dzięki zastosowaniu nowej struktury filtra barwnego RYYB, w przeciwieństwie do klasycznego filtra RGGB Bayera. Zastąpienie zielonego subpiksela żółtym obiecuje zwiększyć czułość na światło o 30%. W przeszłości byliśmy świadkami prób z czujnikami RGBW, jednak wszystkie zakończyły się niepowodzeniem i nigdy nie spotkały się z szeroką akceptacją. Huawei obiecuje tutaj lepszą realizację, ponieważ jest w stanie w pełni wykorzystać strukturę filtra RYYB od czujnika do dostawcy usług internetowych SoC bez konieczności przekierowywania strumienia danych do zwykłego strumienia Bayera, co obecnie byłoby unikalne w przestrzeni.
Główny czujnik 40MP w P30 jest wyposażony w moduł obiektywu o przysłonie f/1,8, natomiast w P30 Pro zastosowano szerszy obiektyw f/1,6. Ponadto w P30 Pro zastosowano także OIS w głównym przetworniku, czego w smartfonach Huawei od kilku lat notorycznie brakuje.
Oba P30 mają moduły szerokokątne, i podobnie jak w Mate 20, te dwa różnią się od siebie pod względem czujników. W modelu P30 zastosowano moduł 16MP f/2,2 o ogniskowej odpowiadającej 17 mm, natomiast w modelu P30 Pro zastosowano moduł 20MP f/2,2 o ogniskowej odpowiadającej 16 mm. Huawei wprowadził czujniki szerokokątne w Mate 20 i Mate 20 Pro i są one fantastycznym uzupełnieniem konfiguracji kamery.
Wreszcie, Huawei podniósł poprzeczkę w zakresie możliwości modułu zoom/telefoto. Nowy P30 zawiera podobny moduł 8MP f/2,4 3x / 80mm, jak w P20 Pro i Mate 20 Pro, więc nie ma tu wyraźnych szans, jeśli chodzi o specyfikacje papieru.
 
P30 Pro posiada natomiast specjalny, nowy moduł telefoto/zoom, osiągający współczynnik powiększenia optycznego 5x, lub równoważną ogniskową 135mm. Zazwyczaj takie wyższe współczynniki powiększenia nie były dostępne w smartfonach ze względu na ograniczenia w grubości modułu aparatu; trzeba było albo mieć bardzo duży wybój, albo zastosować malutki czujnik. Huawei nie robi tego i zamiast tego ustawia czujnik kamery w pozycji prostopadłej do 90°. Osiągnięto to poprzez lustro pryzmatyczne. Wadą tego systemu jest to, że przysłona jest dość ograniczona tylko do f/3,4, co powinno skutkować mniejszą ilością światła.
Wreszcie, P30 Pro jest wyposażony w czujnik ToF, jakkolwiek podobnie jak w Honor View20, który recenzowaliśmy w styczniu, ma on niezwykle ograniczone zastosowanie.

Modele P30s, podobnie jak P20s, wyróżniają się pionowymi ustawieniami aparatu w górnej części telefonów. Ponownie, oba telefony utrzymują formę swoich poprzedników, jednak P30 Pro jest znacznie dłuższy niż P20 Pro.
P30 Projektowanie
 
Modele P30s, podobnie jak P20s, wyróżniają się pionowymi ustawieniami aparatu w górnej części telefonów. Ponownie, oba telefony utrzymują formę swoich poprzedników, jednak P30 Pro jest znacznie dłuższy niż P20 Pro.
Zarówno w przypadku P30, jak i P30 Pro, przód wyróżnia się teraz designem z wycięciem na krople rosy w smartfonie bez ramki. Huawei był w stanie zminimalizować przednią plastikową obręcz pomiędzy wyświetlaczem a metalową ramką i całkowicie pozbyć się jej na tylnym szklanym panelu, który teraz jest lekko wygięty i spływa na boki.